środa, 24 lipca 2013

Kuchenne rewolucje - cz. 2

Kuchenne rewolucje - cz. 2


·         Potrawy doprawiam tylko ziołami i naturalnymi przyprawami

Najczęściej używam:
Oregano- wykorzystywane jako lek na biegunkę, zatrucia, jako środek moczopędny, przeciwgrzybiczy, przy wzdęciach, kaszlu czy do dezynfekcji. Oregano to bogactwo cennych minerałów, przynoszących zdrowie. Zawiera m.in. Wit A, E, żelazo, wapń, błonnik, kwasy omega-3, mangan, witaminę K, witaminę C, ma właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i antyoksydacyjne, nawet silniejsze niż owoce.

Bazylie- poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie składników odżywczych z pokarmu. Zapobiega skurczom żołądka i pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Wykazuje skuteczność także w zwalczaniu braku apetytu. Stosuje się ją również jako środek zapobiegający wymiotom i nudnościom. Ma działanie podobne do melisy: działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój, pomaga zwalczyć bezsenność, zmniejsza nadpobudliwość.

Kurkumę- najpierw używałam jej do zabarwiania na piękny, żółty kolor. Danie wygląda na bardziej orientalne. Później okazało się, że ma także działanie żółciotwórcze, bakteriobójcze, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Pomaga chronić wątrobę, wspomaga trawienie i wspiera naturalne mechanizmy odtruwające.
Można z niej także robić maseczki na twarz, np. o taką.



do tego jako przypraw-zdrowych-dodatków używam: czosnku, cebuli, kiełków, świeżej pietruszki, koperku, szczypiorku i kiedyś wyhoduję je w końcu sama ^^

source 

·         Suplementy syntetyczne zamieniłam na te jak najbardziej naturalne
O tym będzie nowy post.
[m. in. wit C kupuję naturalną w proszku i dodaję do napojów, magnez stosuję w formie dezodorantu, na wątrobę jem nasiona ostropestu, na tarczyce pestki dyni zamiast selenu w tabletkach]

·         Herbaty aromatyzowane w torebkach zamieniłam na naturalne, liściaste
Przede wszystkim dlatego, że mogą zawierać gluten. Poza tym nie ma porównania do herbat liściastych- zupełnie inny smak. Chociaż ciężko mi się było przestawić, bo jednak łatwiej wyjąć torebkę, niż odmierzać susz i potem wyciągać go z zaparzacza...


·         Zamieniałam zwykłą mąkę na ryżową, kokosową, orzechową 
Mąka to źródło węglowodanów. Żeby była jak najbardziej wartościowa, musi pochodzić z przemiału wartościowego ziarna i być nierafinowana, czyli nieoczyszczona.
Wybrałam ryżową ze względu na dostępność ryżu i możliwość zmielenia ich w młynku. Dzięki temu potrawy z takiej mąki nie są tylko źródłem węglowodanów, przez które przez chwilę czujemy się dobrze, a potem nas osłabiają. Dzięki temu potrawy mączne są bogatsze w witaminy i składniki mineralne. 
Mielę także wiórki kokosowe i orzechy, chociaż wychodzi mi bardziej krem. Ale nadaje się do placków, ciastek lub omletów. 
Z ryżowej mam zamiar zrezygnować, ale o tym osobny post.

mąka ryżowa



·         Zamiast glutenu (chleb, ciastka i inne przetwory z mąki)– kasze i ryż
Kasza jaglana –znajduję się w niej sporo witamin z grupy B, lecytyna, posiada więcej soli mineralnych niż pszenica, jęczmień i żyto. Ma również wysoki poziom białka i węglowodanów w złożonej postaci. Składniki te powoli uwalniają się do krwi podczas trawienia, dzięki czemu zapewniają mózgowi stały dopływ energii. Zawiera krzemionkę dobrą na włosy i paznokcie. Można gotować ją na mleku i jeść na słodko z owocami, lub z dodatkiem soli (himalajskiej oczywiście ;>) i kurkumy na wytrawnie do mięsa. Można z niej robić np. zdrowy "chleb".

smakoterapia z kaszy jaglanej potrafi zrobić nie tylko placki, pierogi, mleko, sałatki, sosy, majonez, ale też jogurt i lody!

Ryż- jego rodzajów jest podobno 150 tysięcy… najpopularniejszy to długoziarnisty, niestety w Polsce najchętniej kupujemy ten oczyszczony. Jest także dziki, paraboiled, czerwony, jaśminowy, czarny, albo arborio- o tym pierwsze słyszę. 


Ryż z jabłkiem i cynamonem, ktoś nie lubi? ;3
Z ryżu również można zrobić mleko, "chleb", placki, zapiekanki.

chlebki z kaszy jaglanej i ryżu 

Tak samo jak z mąki ryżowej, z ryżu i kaszy również zamierzam zrezygnować. Pomimo ich rozpowszechnienia, nie są do końca zdrowe, a nawet szkodzą, szczególnie tym, którzy mają problemy z trawieniem.


·         Zrezygnowałam z tłuszczy rafinowanych na rzecz zimno tłoczonych i nierafinowanych
Oleje rafinowane mogą stać długo na półkach. Nie trzeba ich trzymać w lodówce. Są tanie.
Uzyskiwane są przez ekstrahowanie w wysokiej temperaturze za pomocą silnie działających środków chemicznych, takie jak heksan (C6H14).
Oleje te poddawane są odbarwianiu i innej obróbce chemicznej, która ma zapewnić wytworzenie prawie pozbawionego koloru i smaku oleju. Olej ma służyć smażeniu, być w dużej butli, być tani i dobrze się sprzedając.
Oleje takie przechodzą przez kilka faz produkcji, które obejmują wpływ wysokiej temperatury i chemicznego ługowania.
 W wyniku takich procesów oleje zostają wyjałowione z wielu wartościowych składników odżywczych. Temperatura rafinacji to ponad 260 stopni. Przy 160 tłuszcze zamieniają się w formę trans, przez co podwyższają cholesterol, powodują raka i wiele innych chorób. Nie dość, że tłuszcze są już raz rafinowane, to używany ich do smażenia- to samo dotyczy masła i margaryny, to również tłuszcze trans, przez co wytwarza się jeszcze więcej substancji toksycznych. Najgorzej, jeśli smażymy coś dwa razy na tym samym oleju.
Zjedlibyście nabłyszczacz woskowy do samochodu? A taka sama substancja powstaje w rafinowanym oleju. Ta sama substancja jest we frytkach w sieciach typu fast-food smażonych w tym samym oleju na pewno więcej niż 1 raz.

image source

Oleje zimno tłoczone i nierafinowane zachowują swoje właściwości, nie są toksyczne, ale za to bardzo smaczne. Najlepiej stosować je na zimno jako dodatek do pieczonego mięsa, sałatek czy jako sos do placków.

health benefits of coconut oil

Używam oleju lnianego, kokosowego lub  rzadziej dobrej jakości oliwy z oliwek. Kokosowy przy okazji zastępuje wszystkie balsamy i kremy i do tego pięknie pachnie i smakuje. Dobrą oliwę z oliwek trudno kupić, więc dałam sobie z nią na razie spokój, bo podobno ta w Polsce powstaje z samych resztek i wytłoczyn. 
Zdrowy i w miarę tani jest smalec- najlepiej gęsi, podaję link:
SMALEC NA ZDROWIE
a także masło, najlepiej prosto ze wsi, ale masło extra ze sklepu również moży być, jako zamiennik margaryny, która jest chemicznym i przetworzonym produktym bogatym w tłuszcze trans. Jeszcze zdrowszym wyborym jest masło ghee, czyli klarowane, można na nim głęboko smażyć bez obaw o niebezpieczne i rakotwórcze substancje. Wiaderko takiego masła z mlekovity kosztuje ok 15zł, lub możemy wykonać je samemu w domu.

·         Zrezygnowałam z nabiału
Na pewno nabiał ma swojego zalety. Jednak negatywne skutki jego spożycia znacznie przewyższają te pozytywne.



sources&more info



3 komentarze

  1. Wpis bogaty w wiele przydatnych informacji. Z większości zdawałam sobie sprawę, a kilka to dla mnie zupełne nowinki i cieszę się, że je podałaś i mogłam się czegoś nowego dowiedzieć ;) Aż mi się zachciało także zrezygnować na dobre z niektórych produktów, które rzadko, ale wciąż używam.

    OdpowiedzUsuń
  2. 3 Researches SHOW Why Coconut Oil Kills Belly Fat.

    This means that you actually burn fat by consuming coconut fats (also coconut milk, coconut cream and coconut oil).

    These 3 studies from large medicinal magazines are sure to turn the traditional nutrition world upside down!

    OdpowiedzUsuń

TOP