środa, 24 lipca 2013

Tarczyca, intro

  Tarczyca, intro

  Zastanawiajace są kolejki do endrokrynologów. Czekając na jedne z pierwszych wizyt, cieszyłam się, że nie jestem sama. 

Przyczyny problemów z tarczycą

Z czasem doszukiwałam się przyczyn tłumów w przychodniach i w skrócie mówiąc: stres i dieta.

Niedobory jodu, spowodowane np. nadmiarem fluoru- nasza gleba jest bogata we fluor, a przez to jedzenie na niej uprawiane, woda w kranie, a także fluor znajdujący się w …pastach do zębów. Fluor wcale nie chroni dobrze zębów. JEST TOKSYCZNY.„Od początku XX wieku wiedziano, że podawanie ludziom niewielkich dawek fluoru sprawia, że są bardziej ulegli i podatni na manipulacje. Gdy więc podczas II wojny światowej hitlerowcy szukali sposobu, by otumanić więźniów obozów koncentracyjnych, zaczęli podawać im duże dawki fluoru w wodzie pitnej.”


„Słynne akcje fluoryzowania zębów uczniów szkół podstawowych zaowocowały w Wielkiej Brytanii serią procesów sądowych. Okazało się, że u wielu dzieci doszło do przebarwień szkliwa, zęby stały się łamliwe i chropowate. W1996 roku 10-letni Kevin otrzymał 1000 funtów odszko­dowania od koncernu Colgate Palmolive. znanego producenta pasty do zębów. U chłopca stwierdzono fluorozę, czyli zatrucie fluorem.”


„Fluor jest jednym z głównych składników leków psychotropowych.” -source


Nie rozumiem dlaczego tak trudno jest dostać jakąś pastę bez niego. 


  A więc fluor wypiera jod, co wynika to z układu okresowego pierwiastków, ponieważ jest wyżej w swojej grupie fluorowców, znajduje się nad jodem. Tak samo jak chlor i brom, które również wypierają jod.  A tych pierwiastków również nam nie brakuje, chlor popularny jest na basenach czy w środkach czystości. Niedobór jodu, prowadzi to zmniejszonej produkcji hormonów tarczycy, a w konsekwencji do niedoczynności.
Dlatego niedoczynność spowodowana przez ten niedobór, powinna zostać leczona poprzez suplementację jodu, a nie syntetycznymi lekami, które leczą tylko objawy, a nie przyczynę. 

Stres, toksyny takie jak pestycydy na warzywach i owocach, niedobór selenu, problemy jelitowe, wysoki kortyzol -także utrudniają produkcję hormonów tarczycy. 

Praca tarczycy
 Nasza tarczyca pod wpływem hormonu TSH wytwarzanego przez przysadkę mózgową produkuje większą lub mniejsza ilość hormonów: tyroksynę, (tetrajodotyronina) t4 i trójjodotyroninę, t3.
  Aby sprawdzić, czy nie mamy problemu z tarczycą, musimy zrobić badanie poziomu TSH, które może zlecić nam internista, jak również poziom ft3 (free triiodothyronine) i ft4 (free thyroxine), czyli poziom wolnych hormonów krążących w naszym organizmie. 
 Uważam, że każdy powinien wymusić (lekarze niestety niechętnie wypisują skierowania, jeśli nie masz żadnych silnych objawów) skierowanie na te badania. Szczególnie kobiety planujące ciąże. Hormon TSH przechodzi przez łożysko. Wpływa na przebieg rozwoju płodu. Kobiety z chorą tarczycą powinny być stale pod opieką endokrynologa, a ich TSH powinno być na poziomie ok. 1,5. W przypadku braku leczenia może dojść do poronienia, albo ich dzieci urodzą się niedorozwinięte. 


Co jeśli moje wyniki badań są w normie? (TSH, ft3, ft4)


  Wyniki powinny być po środku normy, przy dolnej i górnej granicy może wskazywać już na jakieś zaburzenie, np. na chorobę autoimmunologiczną jak Hashimoto czy Graves, a także na to, że za jakiś czas pojawi się nadczynność lub niedoczynność. TSH powyżej 2,5 a u niektórych nawet 1,5 (przy większości norm) może wywoływać objawy niedoczynności tarczycy (depresje, spowolniony metabolizm, senność, zmęczenie i inne). Niestety lekarze często to bagatelizują, uznając, skoro w normie, to …spadaj. 


  Regulacja wydzielania TSH odbywa się na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego z hormonami tarczycy. Dlatego jeśli poziom TSH jest za wysoki- mamy niedoczynność, a gdy zbyt niski –nadczynność.  


Niedoczynność to zbyt mała ilość hormonów tarczycy w naszym organizmie, wszystko się spowalnia, obniża:
Nadczynność to zbyt duża ilość hormonów tarczycy, a więc wszystko przyspiesza, podwyższa się. Odpowiednio:
energia- osłabienie, pojawia się senność, temperatura- jest nam ciągle zimno, spada nawilżenie skóry, pojawia się suchość, mamy mniej sił, spowalnia się metabolizm, pojawiają się zaparcia, utrata apetytu, człowiek ciągle tyje, mimo, że mało je, wypadają włosy, są kruche i słabe, tak samo paznokcie, dochodzi do zaburzeń menstruacji
nie możemy spać, jesteśmy niespokojni, serce szybko bije, podwyższa się ciśnienie i temperatura ciała, jest nam ciągle gorąco, pocimy się, przyspiesza metabolizm, chudniemy, mimo, że dużo jemy, jesteśmy ciągle głodni (mogą pojawić się zaburzenia odżywiania, co i u mnie miało miejsce), wypadają również włosy  i dochodzi do zaburzeń menstruacji


Hashimoto i Graves-Basedow


  Choroby autoimmunologiczne –czyli, kiedy nasz organizm wytwarza przeciwciała przeciwko własnym organom i wywołują one stan zapalny. Niszczą tarczycę. Tarczyca zanika. Z czasem trzeba przyjmować wysokie dawki leku.

Tak w najlepszym przypadku wytłumaczy lekarz, jeśli w ogóle popisze się i zacznie sam od siebie opowiadać coś na ten temat w przypadku podwyższonego poziomu przeciwciał.


 Można cierpieć na chorobę Graves-Basedowa- przy nadczynności, Hashimoto- przy niedoczynności. A można również na obie na raz, tak jak ja. Kiedy cierpimy na jedną chorobę autoimmunologiczną, prawdopodobny jest rozwój innej, również o podłożu autoimmunologicznym. Ja mam np. celiakie.


Badania na obecność przeciwciał:

Przeciwciała aTPO, przeciwko tyreoperoksydazie czyli peroksydazie tarczycowej, charakterystyczne dla zapalenia tarczycy typu Hashimoto.

Przeciwciała TRAb, przeciwko receptorowi TSH : ich wynik jest podwyższony w zapaleniu tarczycy typu Graves-Basedowa.

Przeciwciała aTG (anty - TG, przeciwko tyreoglobulinie) - bywają podwyższone 20% osób z jakąkolwiek chorobą tarczycy (częściej w zaburzeniach z niedoboru jodu i jeszcze częściej w chorobach zapalnych) oraz u 10% "zdrowych.


Przy diagnostyce równie ważne jest także USG tarczycy. [nienawidzę tego badania, mam wrażenie, jakby mnie to urządzenie dusiło]

CO MNIE NAJBARDZIEJ WKURZA?
  Lekarze uważają, że nie ma sensu powtarzać tych badań, jeśli raz wyszło, że mamy Hashimoto lub Gravesa.


„Ich miano nie ma znaczenia w leczeniu i rokowaniu - dlatego po rozpoznaniu zapalenia tarczycy powtarzanie badania nic nie wnosi (poza oczywiście siniakiem w łokciu).”

Co więcej uważają, że są to choroby nieuleczalne. Widocznie tak im wygodniej. Ważne, że zarobią, a nie, że wyleczą. Nie dość tego, uważają niedoczynność tarczycy jak i choroby ze stanem zapalnym tarczycy (czyli autoimmunologiczne) za NIEULECZALNE.

Tak naprawdę, można się z tego wyleczyć (o tym w kolejnych postach), ale nie mów tego swojemu lekarzowi, jeśli masz słabe nerwy. Na 99% wyśmieje Cię. 


 Niestety w Polsce ta świadomość wyleczenia jest na bardzo niskim poziomie. W Internecie za to znajdziemy wiele historii ludzi, którzy się wyleczyli.

Polska i jedna mała wzmianka przy okazji diety owocowo-warzywnej wypada wspomnieć, że autorka diety, miała wiele kłopotów z opublikowaniem swoich książek. 


  Wynika to prawdopodobnie z tego, że gdyby ludzie wyleczyli sobie tarczycę (i nie tylko tarczycę) naturalnymi metodami, koncerny farmaceutyczne straciłyby sporo zysku. Nie wspominając o endokrynologach, którzy za 5 min wizyty kontrolnej, przy której co najwyżej zmniejszą/zwiększą dawkę leku biorą nawet 100zł. Zmieniałam endokrynologa 4 razy. Wybór padał na podstawie wielu opinii. Żaden wybór nie okazał się szczęśliwy. Endokrynolog, który mnie aktualnie leczy, jest póki co najtrafniejszym wyborem, co nie zmienia faktu, że przy każdej wizycie kłóci się ze mną o bezsensowność powtarzania przeciwciał. 

Dlaczego nie ufam koncernom farmaceutycznym i dlaczego wolę leczenie naturalne?

“.. 500 największych koncernów obraca jedną czwartą światowego produktu brutto i kontroluje 70% globalnego handlu..”. 

cytat z “Czarna lista firm – Intrygi światowych koncernów” Klaus`a Werner`a i Hans`a Weiss`a.


Koncerny farmaceutyczne wspierały II wojnę światową.

  Znacie firmę Bayer? Trzeci co do wielkości koncern. Założycielem byli Friedrich Bayer oraz Johann Friedrich Weskott. 
  Podczas wojny Bayer istniał pod nazwą IG Farben, który przyczynił się do sukcesu Hitlera. 
IG Farben zapewniało Hitlerowi fundusze i zaplecze przemysłowe na prowadzenie wojny czy cyklon-B - a Hitler w zamian za to dawał siłę roboczą, możliwość eksperymentów na ludziach oraz  półprodukty pochodzenia ludzkiego, zagrabione fabryki i technologie.

  Mało osób zdaje sobie sprawę, że dzisiejsza chemioterapia to efekt testów na LUDZIACH w obozach nazistów.W dzisiejszych czasach te same firmy, które obok Bayer'a istniały podczas II wojny, produkują teraz dla nas leki.
 
 Nie wierzę w to, że koncerny farmaceutyczne powstały, żeby leczyć i ratować ludzi. Wystarczy wziąć pod uwagę fakt, że celem koncernów były wielkie pieniądze, a założyciele kierowali się wyłącznie chciwością. Mam wrażenie, że w tej kwestii nie wiele się zmieniło.


***  Wierzę, że kiedyś mi się uda wyzdrowieć. Że moje przeciwciała będą w normie. Jestem w trakcie wielkich zmian w mojej diecie i zmieniam także mój styl życia. Moje przeciwciała regularnie spadają, dzięki suplementacji i zmianie diety. Dużo się uczę. Endokrynolog ostatnio poświęca mi sporo czasu. Na to, żeby wybić mi z głowy robienie badań przeciwciał. "ONE ZAWSZE BĘDĄ", mówi. Mnie to jednak nie zniechęca. 

sources&more info3 komentarze

  1. Witaj Anito, trafiłam tu wczoraj tuz po tym jak sobie uświadomiłam że moja niedoczynność to chyba hashimoto. Nigdzie nie znalazłam tylu ważnych wiadomości, które pomogą mi wrócić do zdrowia. Dziękuję Ci za ten blog.

    Ala
    P.S.Przepraszam, że jako anonim ale nie mam innej możliwości. Na kompie znam się tyle o ile.

    OdpowiedzUsuń
  2. Od jakiegoś czasu borykam się z ciągłym zmęczeniem (nawet wstaje zmęczona), wypadaniem włosów, pogorszeniem cery, ostatnio doszły bóle oczu i takie dziwne drętwienie karku. Lekarz zlecił tylko morfologię była ok więc mnie odesłał. Sama zbadalam żelazo wyszli 32 przy normie 50-170.biorę więc żelazo już ponad miesiąc (wzrosło do 63) ale dolegliwości nie mijają:( czy to może być problem z tarczyca?

    OdpowiedzUsuń

TOP