środa, 16 lipca 2014

Co to jest NDT? Naturalny ekstrakt z tarczycy zamiast euthyroxu

   Syntetyczne formy hormonu T4 - tyroksyny są najpopularniejszym lekiem na niedoczynność tarczycy na całym świecie: Levoxyl, Letrox, Levothroid, Unithroid, Berlthyrox, Eltibio, Eltroxin, Eutroxsig, Oroxine, Droxine, Eferox, Elthyrone, Euthyrox, Eutirox, generic levothyroxine - jak widać, ma wiele nazw.

W Polsce mamy letrox i euthyrox, będę stosowała te nazwy zamiennie, jest to dokładnie to samo - syntetyczna l-tyroksyna, dawki są te same, choć letrox jest trochę mniejszy i gorzej się dzieli, jednak nie ma w wypełniaczach laktozy co jest dużym plusem dla chorych na Hashimoto. I nie tylko. Laktozę mało kto toleruje w wieku dorosłym. Pisałam o tym [tutaj].Niestety letrox jest dla większości niewystarczający. Niewystarczający, aby czuć się dobrze- jak zdrowy człowiek, aby móc pracować, funkcjonować, trawić, nie stracić włosów, metabolizować, utrzymywać odpowiednią temperaturę ciała, posiadać zdolność koncentracji. Wystarczający, aby przeżyć. Wegetować. Ale co to za życie? Szereg cierpień, depresja, nadwaga, senność, słabe włosy, słabe paznokcie, sucha  skóra - myślisz, że taki już Twój los? Twoja natura? NIE. Wszystko da się naprawić, uregulować, ale wymaga to pracy, wiedzy i oczytania. Bardzo chciałabym Wam wszystko przekazać, to co wiem, w jak najprostszych słowach, niestety mogę nie dać rady- jeśli więc macie jakiekolwiek pytania, to piszcie ;)

Polecam tą stronę, niestety w j. angielskim: Stop Thyroid Madness - uwielbiam ten tytuł, mówi sam za siebie.

Dlaczego euthyrox nie wystarcza?
Zdrowa tarczyca nie wytwarza tylko T4. Produkuje także T3, T2, T1 i kalcytoninę (odgrywa istotną rolę w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej.). T4 to głównie hormon zapasowy, magazynowany, zdolny do przekształcania w T3. Łykając T4 nie dostarczasz sobie 4 innych hormonów. Najważniejszy jest T3, hormon aktywny, odpowiada m.in. za poziom naszej energii. Aby T4 poprawnie przekształcił się w T3 potrzebujemy przede wszystkim zdrowych jelit, wątroby, odpowiedniej ilości witamin i minerałów w naszym organizmie, a przy niedoczynności często jest często z tym wszystkim problem.

Skąd mam wiedzieć, że euthyrox to za mało?
Po pierwsze: po objawach:
 • uczucie ciągłego zimna
 • zmęczenie, senność
 • problemy z koncentracją
 • wypadające włosy
 • depresja
 • niskie ciśnienie
 • problemy z sercem
 • hiperwentylacja, duszności
 • bóle mięśni, stawów
 • bóle głowy
 • zaburzenia pamięci
 • przyrost masy ciała
 • rzadsze oddawanie stolca, zaparcia
 • spowolnienie czynności serca, nadciśnienie tętnicze
 • sucha łuszcząca się blada skóra, suche włosy
 • zaburzenia miesiączkowania, niepłodność
 Po drugie: należy wykluczyć takie coś jak: wyczerpane nadnercza, niedobór żelaza, witaminy D3, B12 (czyli robimy badania w laboratorium żelaza, ferrytyny, witaminy D25-OH i B12).
Najlepiej byłoby zrobić także RT3 - pisałam o tym [tutaj]

Co robią lekarze, kiedy skarżymy się na powyższe objawy?
Objawy niedoczynności tarczycy są bardzo uniwersalne, dlatego często lekceważone. Nie tylko przez lekarzy, ale często przez naszych bliskich. "Ona jest gruba, bo za dużo je!!" "Jak to nie masz siły?! Jesteś po prostu leniwa" "Tylko byś spała." "wiecznie narzekasz, zamiast się ruszyć i coś zrobić" "hipochondryczka"
"Skoro przyjmujesz hormon, to przecież wszystko jest ok. To na pewno nie jest wina tarczycy."

Endokrynolodzy przepisują swoim pacjentom antydepresanty, leki na obniżenie cholesterolu (lewy górny róg - przeczytaj o cholesterolu), leki przeciwbólowe, na ciśnienie, na trawienie, na zaparcia - no, sporo tego. Nie dajcie więc zarobić im na Was (i koncernowi farmaceutycznemu). Na Waszym zdrowiu. Nie dajcie sobie wmówić, że TSH na poziomie 3-4 i więcej jest świetnym wynikiem.


Rozwiązanie
Za pewne chcielibyście magicznego rozwiązania, łyknięcia jednej pigułki i po problemie. Po części tak właśnie jest. Rozwiązaniem jest przede wszystkim NDT, czyli Natural Dessicated Thyroid. Jest to "naturalna tarczyca", produkowana ze sproszkowanej świńskiej tarczycy. Brzmi dziwnie, wiem, sama, kiedy się o tym dowiedziałam, nie chciałam wierzyć, że "pig" w tym wypadku na prawdę oznacza świnię ;D.
NDT daje nam to, czego potrzebujemy - T4, T3, T2, T1 i kalcytoninę. NDT jest w użyciu od ponad 110 lat! NDT "kryje się" pod takimi nazwami jak Armour, Naturethroid, Acella’s NP Thyroid, Erfa, Thyroid-S.
Można go kupić przez internet. Niestety wszędzie on-line wymagają recepty, więc trzeba znaleźć endo, który nam ją wypisze...
Dlaczego napisałam, że jest ro rozwiązanie "po części"? Ponieważ zdrowa dieta bez przetworzonej żywności jest idealnym dopełnieniem NDT (konwersja i wchłanianie hormonów zachodzi w jelitach, więc ich zdrowie ma kluczowe znaczenie - wzdęcia, zaparcia (wypróżnianie się co 2 dni i rzadziej to już są zaparcia), biegunki, trudności z wypróżnianiem, hemoroidy, niestrawione resztki pokarmowe- o  tym pisałam nie raz, a także zorientowanie się w niedoborach witamin (powinniśmy mieć witaminy na poziomie ok 80% normy i więcej).
Nie mam dostępu do NDT, mam chore nadnercza
Kiedy z jakichś powodów nie chcemy kupować NDT, możemy spróbować novothyralu (dostępny w Polsce na receptę, są endokrynolodzy, którzy go przepisują) lub combo letrox + cytomel/thybon, pisałam o tym [tutaj]. Syntetyczne T4 + T3 może okazać się dla niektórych bardzo dobrym rozwiązaniem, np. u mnie. Czuję gigantyczną różnicę, o czym napisałam w podlinkowanym poście. Nie zmienia to faktu, że chciałabym spróbować NDT, kiedy zaleczę nadnercza. Trzeba szukać najlepszego rozwiązania dla siebie metodą prób i błędów.


Jaką dawkę NDT wybrać?
Są dwie opcje, albo przestajemy od razu brać letrox czy eutyrox i zaczynamy brać NDT, albo stopniowo obniżamy dawkę letroxu, jednocześnie zwiększając NDT. NDT zazwyczaj przyjmuje się w mniejszej dawce, np. kiedy bierzemy 75-100 mg eutyroxu/letroxu, zaczynamy od 60 mg NDT (60 mg=1 grain, nie wiem jak to tłumaczyć, grain - ziarno, także bierzemy ziarno naturalnej tarczycy :D). Nasz organizm musi się przystosować do nowego leku. Po mniej więcej 10-14 dniach możemy zwiększyć dawkę (będzie trzeba dzielić tabletki). Jeśli wciąż jest za mało - po kolejnych 10-14 dniach znowu zwiększamy. Z dostosowaniem odpowiedniej dawki może być trochę problem, bo niektórzy mogą przesadzić i wpaść w nadczynność i trzeba będzie dawkę obniżać.
NDT przyjmujemy tak jak formę syntetyczną - rano, na czczo (kilka godzin po połknięciu nie przyjmujemy żelaza, estrogenu (tabletek anty), wapnia, magnezu ponieważ pogarszają jego wchłanianie - to samo z letroxem!), ale także dobrze jest podzielić dawkę i cześć przyjąć ok 13-15 (wczesne popołudnie). Zaleca się przyjmować 2/3 dawki rano, 1/3 po południu, ponieważ zdrowa tarczyca wytwarza hormony cały czas, nie tylko rano, dlatego optymalnie jest przyjmować NDT również po południu, hormon T3 często zostaje zużyty i zmetabolizowany w przeciągu 2 godzin.


Jak poznać, że przyjmujemy odpowiednią dawkę NDT?
Kiedy czujemy się dobrze, objawy niedoczynności minęły, poprawił nam się komfort życia i nasz poziom ft3, ft4 i TSH jest optymalny - ft3 -blisko górnej granicy 90-99 % normy) i ft4 -50-70 % normy) [kalkulator do przeliczania], TSH ok 1-2 (sprawa indywidualna). Nasze serce ma normalny rytm, ciśnienie krwi nie jest ani za wysokie, ani za niskie (najlepiej sprawdzić to kilka razy, ponieważ czasem może nam mocno skoczyć, np. jak zobaczymy rachunek za wizytę w laboratorium, albo usłyszmy, że oszaleliśmy, bo naczytaliśmy się na alpacasquare o jakimś NDT, a przecież letrox nam wystarcza, chociaż mamy większość symptomów niedoczynności).
Nie oczekujmy jednak, że wszystkie objawy ustąpią po kilku dniach. Wszystko wymaga czasu. Każda komórka naszego ciała posiada receptor hormonu T3 - czyli każda go potrzebuje. T3 odpowiada za zamianę ADP do ATP (tzw. ładowanie baterii, ATP-adenozynotrójfosforan jest najpowszechniejszym akumulatorem i przenośnikiem energii we wszystkich żywych układach - u roślin i zwierząt). Potrzeba dużo czasu, aby naładować wszystkie komórki naszego ciała tą energią ;)


Opuchlizna to częsty objaw niedoczynności tarczycy -u mnie typowy, mam duże policzki :(
Na zdjęciu 14 letnia dziewczynka, po prawej po 6 miesiącach zażywania NDT, po lewej przed
[tutaj więcej zdjęć]
[i jeszcze więcej zdjęć] - przed i po leczeniu tarczycy T4+ T3 lub NDT

NDT vs Lewotyroksyna (letrox, euthyrox) -badanie potwierdzające, że 48.6% ludzi czuło się znacznie lepiej na NDT, 18.6% woli lewotyroksynę, 32.9% nie miało zdania. 


                                              Jak interpretować wyniki badań tarczycowych?


Czy NDT zawsze działa?
Generalnie tak, trzeba tylko dobrze dopasować dawkę (i mieć pewność, że nie mamy niedoborów żelaza, witaminy B12, D3 i nie mamy wyczerpanych nadnerczy). Ja mam problem z nadnerczami o czym pisałam [tutaj] i [tutaj] - przyjmuję póki co syntetyczne combo T4 + T3 - letrox + thybon, ponieważ mam słabą konwersję T4 do T3 (wysoki poziom ft4, a b. niski ft3). Nadnercza mogą powodować objawy takie jak niepokój i bezsenność - wtedy nie zawsze sprawdza się NDT, może nasilać te objawy. Drugim przypadkiem jest niski poziom żelaza- dlatego przed przejściem na NDT należy ten poziom podnieść (ferrytyna ok 70% normy i więcej).
NDT nie sprawdza się czasem u ludzi z Hashimoto, którzy reagują na naturalną tarczycą jak na swoją własną, czyli atakiem przeciwciał. Takie przypadki zdarzają się jednak bardzo rzadko. Z moich obserwacji wynika, że na kilkutysięcznej facebookowej grupie co najmniej 90% ludzi z Hashi dobrze toleruje NDT. Ponadto co jakiś czas pojawiają się bardzo optymistyczne wpisy, jak NDT odmieniło ich życie (pokonali depresję, wypadanie włosów itd. - po latach brania zagranicznego odpowiednika eutyroxu.

Do NDT warto dodać selen (w formie l-selenometioniny np. firmy swanson) aby poprawić konwersję T4 do T3, witaminę C, dobry kompleks witamin z grupy B, witaminę D3.[Gdzie kupić NDT?]

NDT bierzesz na własną odpowiedzialność. Pomimo, że nie wymaga recepty, wymaga jednak sporej wiedzy na temat leczenia naturalnego, dobrze dobranej dawki i analizy za i przeciw - każdy z nas jest inny i każdy może zareagować inaczej na ten lek. Nie odpowiadam za niczyje skutki uboczne.
89 komentarzy

 1. I znów świetny post. Też podczytuję tę anglojęzyczną stronkę, którą polecasz. Ja sama czuję sie o wiele lepiej z małym dodatkiem T3. Jednak musze ja wprowadzac powoli, bo już nie raz miałam objawy nadczynności, gdy lekarz kazał wkraczać z 1/2 Novothyralu, a potem i tak musiałam schodzić do ćwiartki, czasem go odstawiałam. Teraz chciałabym utrzymać się na tej ćwiarteczce, bo świetnie się czuję. Dodam, że na ćwiarteczkę wchodziłam z 1/8 tabletki. Oczywiscie plus Letrox.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo się cieszę, że świetnie się czujesz! :) I dobrze, że są tacy endo co chociaż ten novothyral przepisują :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sporo w tym prawdy-niestety. Ja od około 2 lat leczę się na niedoczynność, biorę niewielką dawkę, bo 3/4 tabletki Letrox 50. I choć wyniki mam w normie od roku ok. (TSH 1,50) to niekoniecznie jest to odzwierciedlone w samopoczuciu. Fakt, jest lepiej niż przed leczeniem, ale szału nie ma. A waga, jak zapewniała pani doktor, nie spadła, tylko wzrosła, pomimo leczenia Letroxem. Pozdrawiam i obserwuję. Zapraszam do siebie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. U mnie od czerwca 2013 biorę euthyrox 25 potem euthyrox 50. TSH mam na poziomie 1,5, T4 ładnie zamienia się w T3 stosuję dietę plus suplementy, jednak niestety objawy niedoczynności czuję. Przede wszystkim wystarczy, że raz poćwiczę mocniej to na drugi dzień mam ogromny spadek energii, że nic mi się nie chce. Mogłabym spać całymi dniami, jestem wiecznie nie wyspana. Porównując siebie z teraz a siebie z sprzed dwóch lat to pracuję na 4x mniejszych obrotach. Do tego puchnę, obojętnie jaka faza cyklu wiecznie mam opuchnięte mocno ręce co czuje po pierścionkach. Twarz mam opuchniętą również, Waga pomimo ćwiczeń i ultra super zdrowej diety stoi w miejscu, albo waha się o 4kg. Dlatego chce odwiedzić innego endo, zobaczyć co mi powie. Czytam też namiętnie wszystkie wymienione strony i szczerze mówiąc kombinuję jakby tu załatwić sobie NDT.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A na jakim poziomie masz ft3 i ft4? Jaką dietę i suplementy stosujesz? :)

   Usuń
  2. Moja badania z maja teraz będę znowu robiła to: FT 3 3.22 pg/ml ( norma 2,3 4,2), FT 4 1.08 ng/dl (norma 0.89 1.76). Suplementy witamina d3, witamina C zawsze a Selen, żelazo jak nie zapomnę. Oczywiście wszystko w odpowiednich odstępach czasu. Ferrytyne miałam w maju na poziomie 20 przy normie 10-291.

   Jeżeli chodzi o dietę to jem rzeczy tylko z niskim indeksem glikemicznym ponieważ mam cukrzycę typu 2, biorę glucophag 500 na noc. Od kiedy biorę lek na cukrzycę schudłam 3kg. Teraz nie jem jeszcze glutenu i mleka bo ewidentnie mi szkodzi. Prawie codziennie jeżdżę na rolkach po 15km czasami więcej, do tego na zmianę z rowerem. Czasami też ćwiczę jakieś fikołki Chodakowskiej. Waga jak zaklęta nie spada niżej, a jedynie puchnę i mam raz 2kg więcej raz 3 kg więcej.

   Usuń
  3. Twoje wyniki nie są złe, ale rzeczywiście przy wyższym poziomie hormonów mogłabyś odczuć różnicę w samopoczuciu, być może dopiero przy górnej granicy ~90% ustąpią objawy niedoczynności, ale musisz sprawdzić to sama delikatnie podnosząc dawkę, np. do 65. Bez RT3 nic nie wiemy niestety, być może jednak masz za mało T3.

   Badałaś kiedyś B12? Niski poziom tej witaminy to także gorsze samopoczucie.
   Ferrytyna również niska.

   Twoje samopoczucie może wynikać również z cukrzycy - niestety nie znam się na tej jednostce chorobowej :( Wg. mnie powinnaś odstawić również resztę nabiału, nie tylko mleko, a także zboża. Jesz przetworzoną żywność?

   Usuń
  4. Na glucophag trzeba uważać, ponieważ negatywnie wpływa na jelita. Endo stwierdził, że na początku są one odczuwalne ale potem przywykamy. Tylko, że mój organizm nie przywykł, i od leku moje jelita się pogarszały. Ale na szczęście dieta scd (bez glutenu, bez skrobi, bez laktozy i bez produktów przetworzonych) bardzo pomaga i lek stał się zbędny:-)

   Usuń
  5. Nabiał podrażnia jelita więc na jakiś czas warto się z nim pożegnać.

   Usuń
 5. U mnie w bliższej i dalszej rodzinie kilka osób ma chorą tarczycę, wszyscy z euthyroxu są niezadowoleni. Siostra kiedyś dostała w szpitalu novothyral i czułą się jak zupełnie inny człowiek, do tego od razu spadła jej waga- później niestety mimo, że lekarz jej przepisał to nigdzie nie był dostępny.

  Tematem się interesuje bo od dłuższego czasu mam typowe objawy dla niedoczynności tarczycy, TSH zawsze w normie (2) więc lekarze mnie zbywali. Ostatnio wyczytałam właśnie na twoim blogu, że TSH wcale nie jest wiarygodne. Zrobiłam ft3 i ft4 - wyszły w normie ale nisko (bodajże 3% i 19% normy), przeciwciała w normie. Z tego co wiem to za nisko, żeby nie mieć objawów ale myślisz, że lekarze będą chcieli mnie leczyć bez podwyższonego TSH? (lekarz rodzinny zignorował, do tego naczytałam się dużo historii).

  PS. czy NDT nie jest jednak na receptę? Gdzie nie patrzę po zagranicznych aptekach to jest napisane, że wymagana jest recepta. Myślisz, że polscy lekarze(czytaj twój obecny bo rozważam wizytę u niego) byliby skłonni ją przepisać?

  OdpowiedzUsuń
 6. To niech Twoja siostra koniecznie szuka tego novothyralu! Chronicznie niski poziom ft3 ma destrukcyjny wpływ na cały organizm :(

  Cieszę się, że zrobiłaś ft3 i ft4, bo to bardzo ważne, a większość lekarzy nie uznaje tego badania. 3% to jest baaardzo malutko! Masz niedoczynność. Skoro nie masz Hashimoto to na Twoim miejscu leczyłabym się jodem - trzeba znaleźć dobry suplement ;) albo stosować płyn lugola, ale jak to wygląda - dokładnie nie wiem, bo z racji Hashi z jodem jestem na razie ostrożna -a nie syntetycznym letroxem. Do tego dobra dieta - najlepiej bez glutenu, nabiału i przetworzonej żywności, chlorella i spirulina na detoks i tarczcya wróci do normy ;) Miałaś USG robione? NDT nie jest na receptę, a na pewno nie tam, gdzie podałam link.

  OdpowiedzUsuń
 7. Szukała po większości aptek, sprawdzali w hurtowniach i mówią jej że lek został w Polsce wycofany? Z drugiej strony jeśli tak jest to skąd dali jej w szpitalu? Miała przez jakiś czas kupiony podczas pobytu za granicą, teraz myśli, żeby sprawdzać z Niemiec.

  Ha! Czyli ja miałam rację a nie lekarz. Suplementacja jodem na własną rękę jest bezpieczna? Syntetyków też nie bardzo chcę brać właśnie ze względu na doświadczenia rodziny, więc czytam i czytam(żeby zorientować się przed wizytą u lekarza) i myślałam właśnie nad NDT. I o to chciałam ewentualnie błagać lekarza. Tylko właśnie nie wiem czy w moim przypadku by się to nadawało- do tego zastanawiam się czy moje wyniki nie mogą wskazywać na jakieś zaburzenia przysadki mózgowej( i czy to nie byłoby jakimś przeciwwskazaniem- dlaczego musisz najpierw zaleczyć nadnercza?). Bo z tego co czytałam podobno TSH powinno być wyższe przy tych wynikach ft3 i ft4, w zeszłym tygodniu zrobiłam inne hormony przysadki i wyszło, że mam poniżej normy LH i FSH. USG miałam(wszystko ok) ale kilka lat temu(objawy już wtedy miałam).

  To może ja coś nie tak rozumiem ale jak wchodzę właśnie na tą stronę, wybieram lek, wybieram kraj w Country Restrictions i wyskakuje "Prescription required: Yes"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to kiepsko z tym novothyralem.. chociaż moja znajoma bierze i normalnie kupuje w aptece... może niech siostra się zapiszę na grupę na facebooku - Hashimoto - grupa wsparcia - tam jest sporo osób, co bierze novo, na pewno podpowiedzą, gdzie kupić.

   Jeśli wie się, jak duży jest niedobór jodu, i jak suplementować to bezpieczne :) Tylko trzeba dużo na ten temat poczytać, zrobić badania... najprostszy sposób jaki słyszałam to smarowanie się płynem Lugola i patrzenie, czy plamka znika... próbowałam znaleźć do tego link, ale niestety nie mogę znaleźć :(

   Jak się ma wyczerpane nadnercza, to właśnie NDT może nie być dobrze "odbierany" przez organizm, ale na jakiej zasadzie to dokładnie nie powtórzę...

   Co do NDT- na tej stronie na pewno można było kiedyś zamawiać bez recepty, nie wiem dlaczego teraz jest wymagana, chociaż jak weszłam raz- wszystko było ok, można było bez recepty, ale spróbowałam drugi i wyskoczyła konieczność recepty. Trzeba zatem przeszukać internet i znaleźć miejsce, gdzie można kupić bez - a zapewniam, że takie jest.

   Myślę, że w Twoim wypadku najważniejsze jest teraz zajęcie się dietą, suplementacją jodem, ewentualnie selen, witamina C, witamina E - polecam przeczytać: http://www.akademiawitalnosci.pl/10-rzeczy-pomagajacych-tarczycy-zachowac-rownowage/ i http://www.akademiawitalnosci.pl/jak-dbac-o-tarczyce/ -dosyć fajnie opisane.

   Usuń
  2. Ja nie miałam problemu z zakupem Novothyralu 75 mg w swojej aptece ok.2-3 tygodnie temu, ale z tego co widzę na www.doz.pl dostępny jest i 100 mg i 75mg.

   Usuń
  3. dzięki za odpowiedź! :) dobrze, że chociaż ten novo w Polsce jest, bo jakby całkowicie wycofali to bym chyba zastanawiała się nad zmianą obywatelstwa ;D WSTYD.

   Usuń
  4. eh, raz napisałam i mi wcięło :( novothyral już jest dostępny, ale Merck ma częste przerwy w produkcji, dlatego są okresy, że jest nie do dostania :(
   Jak kiedyś do nich dzwoniłam, to mi powiedzieli, że to wina pacjentów, bo kupują na zapas... a niby jak mają nie kupować, skoro są te przerwy, a dla wielu ludzi to praktycznie być albo nie być?! paranoja, szczególnie, że nie ma zamienników :(

   Usuń
 8. Anita, a mogłabyś wytłumaczyć związek między NDT a ferrytyną? myślę od jakiegoś czasu, żeby się przestawić na NDT, ale ferrytyny nigdy mi się nie udało podnieść powyżej kilkunastu %, nawet przy potężnych dawkach żelaza :( którego zresztą już nie biorę, bo mi rozwalało żołądek, ale dzięki odżywianiu utrzymuję to, co "osiągnęłam" ;-) Niestety dla hematologa na tle wszystkich chorób szpiku i tak dalej, jak mam w normie to jestem zdrowa. Chociaż kiedyś miałam bliską zeru, więc i tak jest postęp ;-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Niskie żelazo często może wiązać się (u osób z niedoczynnością tarczycy) z niskim poziomem kwasu solnego w żołądku. Świadczy o tym gorsze trawienie, niestrawione resztki, uczucie mdłości i pełności po posiłku, niskie chlorki w badaniu krwi. Niski poziom kwasu solnego to słaba absorpcja witamin i minerałów - tym żelaza.. Bez odpowiedniego poziomu żelaza w organizmie, T3 kumuluje się w krwi zamiast być dostarczanym do komórek ciała, gdzie jest potrzebny. W takim wypadku zaleca się brać bardzo małe dawki NDT lub T3- ja właśnie biorę małą dawkę thybonu (5mcg T3) pomimo problemów z nadnerczami (kortyzol odpowiada za odpowiedni poziom cukru we krwi, przez co (najkrócej mówiąc) T3 też nie jest dobrze dostarczany do komórek ciała). Dopiero po dobiciu do odpowiedniego poziomu żelaza podnosi się dawkę NDT. A próbowałaś pokrzywy? :) Ania z bloga aniamaluje pisała trochę o tym jak podniosła żelazo: http://www.aniamaluje.com/2013/07/jak-naturalnie-pozbyam-sie-ostrej-anemii.html i http://www.aniamaluje.com/2014/04/jesc-pokrzywy.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, a o tym mi nikt nie powiedział :( biorę novothyral + euthyrox od kilku lat, jest duuużo lepiej niż na samym euthyroxie i nie wpadłam na to, że mogłoby być lepiej, albo mogłabym mieć na przykład mniejszą dawkę... ehh... w każdym razie dzięki za podsunięcie pomysłu z sokiem z pokrzywy, do tej pory piłam tylko pokrzywę zaparzaną, teraz zakupiłam sok i zaczynam kurację :)

   Usuń
 10. Zapraszam do mnie :-)
  http://psychodietetyk-psychodietetyka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Co do naturlanej tarczycy.. ja znalazlam miejsce gdzie bez recepty wysylaja,ale niestety urzad celny nie przepuscil leku, malo tego straszyli mnie policja:> wiec poprosilam o zwrocenie paczki do nadawcy..

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam a czy w Uk dostane tf3 tf4 i pod jaka nazwa

  OdpowiedzUsuń
 13. Wow, dzięki wielkie za ten post, bardzo mi pomógł. jestem bardzo młoda i od dwóch lat borykam się z tarczycą. Jednak dopiero od 4 miesiecy przyjmuję Euthyrox i tak naprawdę zainteresowałam się sprawą, kiedy po 4 miesiacach przyjmowania Euthyroxu TSH skoczyło mi do tak wysokiego poziomu jakiego jeszcze przedtem nie mialam (robie badania regularnie od dwóch lat). Szperam teraz w internecie i zastanawiam się nad zastosowaniem medycyny naturalnej. Moja endokrynolog jedyne co zrobiła, to wypisała mi podwójną dawkę hormonu. Nigdy nie miałam też badanego poziomu mikroelementów w organizmie. Mam wrażenie, że lekarze podchodzą do tego bezrefleksyjnie. Nie badają przyczyn, tylko leczą skutki.

  OdpowiedzUsuń
 14. Hey Anita, ten blog jest genialny, naprawde bardzo profesjonalny. Masz wieksze wiadomosci niz nie jeden lekarz. Mysle ze wiele ludzi znajdzie tu zycie ratujace informacje. Ja dopiero zaczynam swoje kroki w kierunku medycyny naturalnej w leczeniu Hashimoto, zakupilam tez NDT online Thiroyd, moje pytanie to czy wiesz moze od jakiej dawki zaczac i czy mozna tez stosowac plyn Lugola w tym samym czasie? Ja nie biore zadnych lekow poniewaz bylam przez 4 lata w remisji po chorobie Graves, od niedawna mam Hashimoto. TSH, T3 i T4 mam w normie, tylko przeciwciala podwyzszone. Beata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, Bardzo Ci dziękuję! :)
   Skoro nie brałaś wcześniej leku, to od najmniejszej możliwej, czyli chyba 1/2 grain jeśli się nie mylę, no możesz tą tabletkę podzielić na 4 części jeszcze ;) Zbadaj tsh, ft3 i ft4 przed rozpoczęciem (o ile tego nie zrobiłaś) i po 3 tygodniach na najmniejszej dawce NDT. A dlaczego chcesz wprowadzić NDT? Tylko ze względu na przeciwciała? Masz objawy niedoczynności? Może nie jest on potrzebny? Płyn Lugola można stosować, przynajmniej mi nic nie wiadomo o tym, że jakoś z tym koreluje. Pozdrawiam! :)

   Usuń
 15. Dzieki Anita za szybka odpowiedz. Moje najswiezsze badania to TSH -1.62 Free T3- 4.32 (4-8.23) Free T4- 12.9 (9-20) TBO-90.6 (up to 5.6) Abs-8.20 (<4.1)
  Transferrin saturation ratio 28.15 (20-200)Ferritin- 15.91 (20-200)Vit D3 (OH) 35.2 (30-100) B12 jeszcze nie robilam. Powiem szczeze ze czuje sie nie najgorzej, i takie objawy jak zimne rece i nogi, niska temeratura i zaparcia troche mi minely po tym jak zaczelam zazywac VIt C (5000mg) Magnez, Selen, Zelazo, B12, B6, B3, i troszke soli Celtyckiej rozpuszczonej w wodzie dwa razy dziennie. Z Lugolem sie wstrzymalam bo dowiedzialm sie ze lepiej wzisc Selen przed zaczeciem kuracji jodyna. Kupilam tez ksiazke Paleo DIet Dr. Sarah Ballantine. I ma zamiar zmienic diete. Ale ostatnimi czasu troszke czuje sie zmeczona i mozg jakby na zwolnionych obrotach. Takze zastanawialam sie czy cos nie czas ze soba zrobic. Boje sie tylko z tym plynem Lugola, chociaz zrobilam sobie test na skorze i po 4 godzinach kolor jest duzo jasniejszy. Polecam strone, jest tam you tube video jak to zrobic.

  http://www.globalhealingcenter.com/natural-health/how-to-perform-the-iodine-patch-test/

  Pozdrawiam, Beata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ft3 i ft4 niestety niskie, także NDT wskazane, tym bardziej, że czujesz się zmęczona. Żelazo też do podniesienia, ferrytyna poniżej normy, a powinna wynosić co najmniej 70 :) dużo wątróbki i soku z pokrzywy! D3 też do suplementacji, ok 10 000 I U, brałabym na Twoim miejscu, ale lekarzem nie jestem :) Powodzenia ze zmianą diety!

   Dzięki za link :)

   Pozdrawiam,
   Anita

   Usuń
  2. Dzieki Anita, D3 10 000 IU dziennie? Czy slyszalas moze ze trzeba brac razem z K2?

   Usuń
  3. Tak, tyle dziennie :) na prawdę trudno podnieść poziom d3, dlatego stosuje się tak duże dawki i pamiętaj, aby kapsułki miały tylko otoczkę i oliwę z oliwek w składzie, nie zawierały glutenu czy laktozy :)

   słyszałam o k2, ale nigdy nie brałam, bo nigdy nie miałam takiego niskiego poziomu d3, zawsze brałam max 5 tys IU... a im wyższa dawka d3 tym bardziej potrzebna jest k2....a k2 trudno suplementować, niestety nie znam się na tym :(
   trochę możesz poczytać o k2 na blogu pepsi: http://www.pepsieliot.com/paradoks-wapnia-i-niepozorna-witamina-k2/ choć tu w kontekście wapnia

   Usuń
 16. Ok dzieki. Wiem ze Jerzy Zieba w swojej ksiazce Ukryta Prawda ma caly rozdzial poswiecony wit K2. Bardzo ciekawe informacje. Polecam.

  OdpowiedzUsuń
 17. Anita, przeczytalam ze tez masz PCOS, moze dlatego te problemy z wlosami? Ja tez mam od 19 roku zycia. Tez przez cale zycie wypadaly mi wlosy, dobrze dobrane tabletki (nie wszystkie tabletki antykoncepcyjne "lecza" PCSO) i spiranol mi bardzo pomogly, ale wiadomo to chemia i tylko leczenie objaw a nie samego problemu. Hashimoto i PCOS ida w parze. Przeczytaj sobie ten artykul, ten lekarz ma bardzo duzo ciekawych informacji na swojej stronie.
  http://www.drdach.com/PCOS.html

  oraz ten link
  https://www.hashimotoshealing.com/hashimotos-pcos/

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam, czy możecie mi pomóc i podpowiedzieć? Endo nie wie co mi jest. Zapisał mi euthyrox N25. Wyniki z lutego TSH 3,06 (0,27-4,20) FT3 2,32 (2,00-5,00) FT4 12,31 (12,00-22,00). Po miesiącu brania tabletek jest: TSH 1,77 FT3 2,19 FT4 11,85 (normy jak wyżej) anty TPO 7 (0-35). Zaczęły bardziej puchnąć mi powieki, bezsenność od dawna, zmęczenie. Mam 63 lata i chcę żyć!

  OdpowiedzUsuń
 19. od kiedy to endokrynolodzy przepisują antydepresanty? No taka moja mała uwaga i zdziwienie :|

  OdpowiedzUsuń
 20. Witaj Anito,
  Po twoim wpisie zamówiłam Naturalny Ekstrakt z Tarczycy w postaci Thyroid - s. Nigdy nie brałam Euthyroxu, ponieważ trafiałam na lekarzy, wg których moje wyniki (np. THS 4,78) były w normie. USG potwierdziło zapalenie tarczycy z którym zmagam się od kilku lat, jednak według lekarzy TSH nadal było zbyt niskie, aby rozpocząć leczenie. Po poronieniu postanowiłam pomóc sobie i swojej tarczycy sama. Powiedz, jak wyznaczasz sobie dawkę NDT? Podobno stosując świńską tarczycę nie powinno się zwracać uwagi na TSH tylko na FT3 i FT4 oraz samopoczucie. Po dwóch tygodniach pół dawki Thyroid -s (przez pierwsze dni przyjmowania tej dawki czułam mega energię i zdecydowanie poprawił się stan mojej skóry) opadłam z energii. Na logikę powinnam teraz odrobinę zwiększyć dawkę, ale nie wiem czym się sugerować? Procentowym wyliczeniem FT3 i FT4? Po dwóch tygodniach brania Thyroid -s moje wyniki wyglądają następująco:
  TSH 0,752 ulU/ml (0,550 - 4,78)
  FT 3 55% 3,35 pg/ml (2,30-4-20)
  FT4 21% 1,08 ng/dl (0,89-1,76)
  A więc TSH szybko spadło, ale mało mam FT4. Dodam że zawsze moje ft3 i ft4 oscylowało w granicach 40-50%, ponieważ u mnie Hashimoto ma postać subkliniczną i mogłabym się tak bujać do końca życia obserwując ją, jak tego sobie życzą lekarze.
  Czy wg ciebie spadek ft4 oznacza że coś się ruszyło w temacie i teraz organizm potrzebuje więcej? Ile? Kolejne pół grain czy 1/4?

  OdpowiedzUsuń
 21. Szczęśliwie trafiłam na panią doktor (w Warszawie), która wiedziała o istnieniu leku ze świńskiej tarczycy (nie każdy wie). Leczę się Armourem 60 od dwóch lat i jest dobrze :) Przy syntetykach miałam całą listę skutków ubocznych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opowiedz o dawkowaniu, sama sugerujesz się samopoczuciem? Ja trafiłam na taką lekarkę, która co prawda przepisała mi leki syntetyczne (50mcg), ale mówiła że muszę sama spróbować określić właściwą dawkę wedle samopoczucia i dzielić na pół lub po tygodniu np. brać całe. Biorę świńską tarczycę, po trzech tygodniach zwiększyłam dawkę do 3/4 tabletki ale było mi gorącoi stwierdziłam że wracam do połówki tabletki

   Usuń
  2. Tak, samopoczuciem, ale także wynikami :) Dążę do tego, aby TSH było poniżej 2, a ft 3 i ft4 w górnych granicach norm :)

   Usuń
  3. Czy możesz podać namiary na tego lekarza? Dziękuję

   Usuń
 22. Super wpis! Szczerze mówiąc, to trochę już na niego czekałam, bo temat niebywale mnie interesuje. Sama mam niedoczynność tarczycy, jednak wystarcza mi dawka 50mcg Letroxu. Czy mimo wszystko, Thyroid-s to lek dla mnie?
  Przyznam szczerze, że jak przeczytałam o objawach, które ustąpiły Ci po braniu tego leku, to narobiłam sobie niemałą nadzieję. Mimo, że wyniki mam dobre, to w ostatnim czasie przytyłam 8kg i nie jestem w stanie tego zrzucić. Bardzo dużo ćwiczę, jem zdrowo i nie przekraczam dziennej dawki kalorii. Jednocześnie jestem na diecie wegańskiej. Cały czas mam jednak uczucie ospania, zimna i przede wszystkim braku koncentracji. Bardzo ciężko mi się uczy, a moje studia zmuszają mnie do nauki każdego dnia, więc jest to dla mnie szczególnie uporczywe.
  Masz ogromną wiedzę na temat, więc może mogłabyś mi napisać co mogłabym w tej sytuacji zrobić.
  Pozdrawiam Cię serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jaki jest Twój poziom hormonów - wolne t3 i t4? Niestety syntetyczne hormony różnią się od tych produkowanych przez naszą tarczycę, nie wspominając o tym, że przyjmujemy tylko t4, a tarczyca wytwarza także t3, t1 i t2. Kiedy mamy niedoczynność, spada poziom każdego z tych hormonów, nie tylko T4. Co prawda T4 jest konwertowany do T3, ale u wielu chorych ta konwersja zawodzi. Naturalny hormon jest lepiej odbierany, przyswajany przez organizm dlatego większość osób na NDT czuję się o niebo lepiej. Twoje objawy wskazują na zbyt niską dawkę leku. Na Twoim miejscu spróbowałabym NDT, małe są szanse, że Ci zaszkodzi (chyba, że na prawdę źle dobierzesz dawkę), a może pomóc :) Działasz coś z dietą i suplementami?

   Usuń
  2. estety dawno już nie mierzyłam t3 i t4, endokrynolog zleca mi zawsze jedynie TSH. Widzę jednak, że to za mało, więc muszę sama sobie zbadać poziom tych parametrów. Jeżeli chodzi o dietę, to jest ona wegańska, więc muszę suplementować B12 i D, ale szczerze mówiąc jestem w tym za mało skrupulatna. Samą dietę mam zbilansowaną i dostarczam sobie podstawowych wartości odżywczych, ale czy jest jeszcze coś, na co powinnam zwrócić uwagę?
   Wielkie dzięki za odpowiedź :)!

   Usuń
 23. Niestety dawno już nie mierzyłam t3 i t4, endokrynolog zleca mi zawsze jedynie TSH. Widzę jednak, że to za mało, więc muszę sama sobie zbadać poziom tych parametrów. Jeżeli chodzi o dietę, to jest ona wegańska, więc muszę suplementować B12 i D, ale szczerze mówiąc jestem w tym za mało skrupulatna. Samą dietę mam zbilansowaną i dostarczam sobie podstawowych wartości odżywczych, ale czy jest jeszcze coś, na co powinnam zwrócić uwagę?
  Wielkie dzięki za odpowiedź :)!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam książkę dr Pawlaka "Witamina B12", to specjalista od wegetarianizmu.

   Usuń
 24. TSH -1,584, FT 3 - 2,38 (2,17 - 3,34) = 17,95%, FT 4 18,13 (12,00 - 22,00) = 61,30% , glukoza na czczo 101 a po 2 godzinach 87. Co sądzisz o moich wynikach?

  OdpowiedzUsuń
 25. Witam :) z Hashimoto zmagam się od 4 lat, niestety bez większego rezultatu. Endokrynolodzy przepisuja tylko euthyrox i uważają, że powinno to załatwić sprawę, bagatelizujac sprawę. Cieszę się, że trafiłam na ten blog, bo dał mi on nadzieję na poprawę. U mnie zaczęło się po ciąży, nagłym tyciem - w ok 6 m-cy pezytylam 15 kg, nieprzerwanie karmiąc przy tym piersią. Po badaniach okazało się, że cierpię na Hashimoto, dostałam euthyrox 100 i zalecenie, żeby dostosować podaż kalorii - założono, że objadam się na maksa. Od tej pory nie udało mi się schudnąć - chodziłam przez ok 8 m-cy na fitness, biegalam, poza obciążeniami stawów nie schudłam zbyt wiele - to było ok 1 kg miesięcznie. Non stop byłam opuchnięta. Odstawiłam fitness i przerzucilam się na długie spacery. Oprocz TSH, FT3 i 4 TPO, usg tarczycy nie robiono mi innych badach. Jakie badania powinnam dodatkowo zrobić? O ile TSH u mnie wynosi ok 1,5 to duże odstępstwa od normy są w przypadku Ft 3 i 4. A może podpowiecie jakiegoś dobrego lekarza w Warszawie? Będę wdzięczna za pomoc :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dr Mandziewska - internista, przyjmuje w LuxMed ale zna się na rzeczy !

   Usuń
 26. Wspaniała Dziewczyno, która prowadzisz ten blog, wczytałam się we wszystko co piszesz w alpaca sqare. Pomogłaś kolejnej pogubionej, nieszczęśliwej, wiecznie zmęczonej i "utytej".
  Proszę nieśmiało o indywidualną podpowiedż. Ponieważ TSH podskoczyło mi do 8.260 moja endo zmieniła mi dawkę z 1/2 ze 175 (87.5) na 100 euthyrox. Po miesiącu --TSH wróciło do normy 1.620- ft3 3.44- ft4 1.31. A ja dalej śpiąca i tyję. Trafiłam na Twoje strony i "już mądra" zadzwoniłam do endo z pytaniem czy może nie przejść by na NDT lub Thybon lub tym podobne endo się zdziwił, że skoro mam dobre wyniki to czego szukam...a tych leków, które wymieniłam nie zna ale spróbuje sie dowiedzieć. Zdesperowana postanowiłam działac sama ale jeszcze za mało wiem. Pytam więc, jak zamienić euthyrox 100,(chodzi mi o dawkę), na Thyroid bądź Nowothyral bądź Thybon i co lepsze. Pozdrawiam wszystkie siostry i braci w tarczycowej niedoli....a najserdeczniej wlaścicielkę tego bloga.

  OdpowiedzUsuń
 27. Proszę o pomoc - jak można zbadać, że T4 poprawnie przekształca się w T3?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. np. badając rt3, czyli tzw. odwrócone (reverse) T3

   Usuń
  2. Anito bardzo dziękuję Ci za odpowiedź. Czy mogłabyś mi jeszcze pomóc z wynikami? 22 grudnia byłam u endo.

   Mam TSH 2,80, FT4 55% a FT3 17%.

   Tarczyca płat prawy 3,9 a lewy 3,6 ml, echogeniczność nieco obniżona jednorodna.

   Do tego mam obniżone FSH, Luteotropinę (LH) i progesteron.

   Endo twierdzi że FSH, LH i progesteron nie mają z tarczycą nic wspólnego. Kazał mi brać eutyrox raz 25 na zmianę z 50, jak sie nie poprawi to przejść po miesiącu tylko na 50. Wcześniej brałam 25, ale przez ostatni rok organizm mi powli siadał.

   Czy zrobić tak jak mi kazał ten endo, czy lepiej wybrać się do kogoś innego?

   Usuń
 28. Dzień dobry,
  bardzo się cieszę, że znalazłam tak obszerny post na temat NDT!

  Sama od kilku tygodni biorę NDT 2 grain 1/2 tabletki rano i 1/2 wieczorem i niestety moje wyniki po przejściu z Letroxu nie są najlepsze :( Czy mogłabym prosić o radę o ile podnieść dawkę? ft4 jest na przerażająco niskim poziomie :(

  14 listopada
  TSH 3,59 (0,27 - 4,2)
  FT3 2,23 – 9,58%
  FT4 1,22 – 37,66%

  30 grudnia (po 4 tygodniach brania NDT)
  TSH 0,109 (0,27 - 4,2)
  FT3 2,78 – 32,5%
  FT4 0,95 – 2,6%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej - na moje oko: Hormony są niskie, ale biorąc pod uwagę dysproporcję t. dość wysokie FT3 w porównaniu do FT4 i bardzo niskie tsh (na które teoretycznie powinniśmy nie patrzeć przy ndt)ja bym jeszcze upewniła się zanim zaczniesz podwyższać dawkę czy nie masz problemów z nadnerczami (diagnostyka wyczerpanych nadnerczy - odsyłam do tlustezycie albo sttm) lub niskiem żelazem. Jeśli podwyższysz przy takich dolegliwościach nie odczujesz po sobie różnicy, a jedynie w cyferkach (może to oznaczać, że ft3 nie trafia do komórki (lub tworzy się reverse t3) gdyż jest problem z kortyzolem etc. Dajcie znać jeśli znajdziecie lekarza który opanował te kwestie

   Tak ze swojego doświadczenia powiem jeszcze że podniesienie nadnerczy (np. przez ekstrakty komórkowe, adrenal cortex lukrecję etc) gdy mamy wysoką dawkę ndt, może doprowadzić do obniżenia progesteronu więc dalsza kaskada problemów. Chyba powinno się wszystko uporządkować po kolei, tylko też nie wiem jak bo koło się zamyka.

   Usuń
 29. Witam . Można kupić już w Polce naturalny wyciąg z tarczycy bydlak pod nazwą Thyroid Firmy Sawson. Co o nim sadzisz?

  OdpowiedzUsuń
 30. Witaj! a co z osobami bez tarczycy?

  OdpowiedzUsuń
 31. Ponawiam pytanko czy osoby bez tarczycy mogą zamienić euthyrox na NDT ?
  Biorę 100mg leku i czuję się tragicznie
  Chciałabym coś zmienić a lekarze nie chcą słyszeć nawet o alternatywach
  Jestem zwolenniczką naturalnych rzeczy
  Proszę o informację co sądzi Pani o przypadkach bez tarczycy ?
  Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 32. Witam, moja mama chce przesiąść się z Euthyroxu na NDT, ale trudno jest znaleźć kompetentnego lekarza który by to poprowadził. Może ktoś zna taką osobę w Łodzi lub okolicach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z kolei szukam lekarza w Warszawie, ale właściwie jestem gotowa pojechać gdziekolwiek. Znacie kogoś takiego?

   Usuń
 33. hej moje wyniki
  tsh-2,0
  ft3 -2,92 (1,71-3,71)
  ft4- 0,97 (0,7-1,5)

  wedlug kalkulatora:
  FT4 33.75% 


  FT3 60.36% 

  Wyniki po obciążeniu 75 mg glukozy-
  glukoza na czczo - 106
  po 2 godzinach - 126
  Insulina : na czczo -9,6 (2-25)
  po 1 godz. -36
  po 2 godz.-26,6

  ponadto ldl tez wysokie 50 a norman do 40.
  niskie eo-0,8


  bylam u endokrynologa, uznal ze wszystko w porzadku, a jednak nei moge schudnac mimo diet cwiczen , chwilowe odstepstwo to tycie ekspresowe.

  co o tym sadzisz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie rozumiem, w tekście jest o NDT: Niestety wszędzie on-line wymagają recepty, więc trzeba znaleźć endo, który nam ją wypisze...a na końcu jednak: NDT bierzesz na własną odpowiedzialność. Pomimo, że nie wymaga recepty, wymaga jednak sporej wiedzy na temat leczenia naturalnego...coś mi umknęło??

   Usuń
 34. Czy mogę prosić o pomoc w interpretacji wyników? TSH 1,170; FT3 2,94 norma: 2,42-4,36; FT4 1,19 - norma 1,00-1,60

  Według kalkulatora FT4 31,67 %, a FT3 26,80

  OdpowiedzUsuń
 35. Czy istnieje związek pomiędzy Hashimoto (biorę euthyrox 100/125) a kondycją gałek ocznych? Mam suche, przekrwione, często czuje kłucie, pieczenie. Okulista odsyła do endokrynologa i odwrotnie... Używam nawilżającego żelu-kilka razy dziennie.

  OdpowiedzUsuń
 36. Jestem Rechiel, to jest niesamowite! Ciągle sobie wyobrazić, jak dr egbo przyniósł mój mąż do mnie w ciągu zaledwie 48 godzin. Nikt nie może mieć nigdy nie kazał mi wierzyć, że to świadectwo, że mam zamiar napisać teraz rzeczywiście pewnego dnia napisana przeze mnie. bo byłem największym sceptykiem na świecie. Nigdy nie wierzyłem w zaklęć lub coś podobnego, ale powiedziano mi przez zaufanego źródła (bardzo bliskim współpracownikiem), że dr egbo jest bardzo oddany, utalentowany i obdarzony rzucający czar, a po wielu przypochlebiać, dostał mi się odwiedzić ten e-mail: dregbosolutioncenter@gmail.com~~HEAD=dobj i był to jeden z najbardziej doskonałą rzeczą, jaką zrobiłam w życiu. Moje życie uczuciowe, byłam w łącznej bałagan po mój mąż rzucił mnie dla innej kobiety, a ja chciałem starać się, aby nasze prace związek, ale mój mąż nie obchodzi. Tak, ale nic z mojej dumy stracić, sprawdziłem go. Byłem oszołomiony. Ten człowiek jest naprawdę. Zrobił, co magiczne robi, i oto - nie więcej niż 48 godzin później, miałem mojego męża z powrotem! To było jak cud! Nagle chciał iść do psychoterapii małżeńskiej z inną kobietą, zanim skontaktował tego Ojca o pomoc, a my robimy bardzo dobrze teraz. a teraz on kochał mnie bardziej niż ever..Thank cię tak bardzo pana za waszą miłość i zjednoczenie moją rodzinę z powrotem sir, jego adres e-mail jest dregbosolutioncenter@gmail.com, albo zadzwonić do niego przez ten numer, +2349036194495.

  OdpowiedzUsuń
 37. I cierpi na zespół policystycznych jajników (PCOS) od moich 19 lat życia. Odkąd wyszłam za mąż i nie udało się zajść w ciążę, więc byłem kompletnie jałowe z powodu tej choroby genetycznej. I został przepisany kilka Clomid Meds, ale nie było widać żadnej poprawy. Chciałbym po prostu przejść z jednego do następnego wybuchu. Wreszcie, na zalecenie mój najlepszy przyjaciel, postanowiłem spróbować ratunkowego ziołowy, które wykonane są w postaci płynnej z naturalnych ziół i korzeni z dr Molemen.Within kilku tygodniach, widziałem poprawę objawów.
  Moje miesiączki został utrzymany do normy, kiedyś ten lek przez dwa tygodnie i po kilka miesięcy później zacząłem mieć pewne wczesne objawy ciąży, jej już ponad rok i kilka miesięcy odkąd użył tego leku i mam powodzeniem podane urodzenia dziecka, po bezdzietnym było przez wiele lat z powodu tego zespołu PCOS. Polecam tego leku do innych moich przyjaciół, którzy tam cierpią z PCOS dać taki lek spróbować.
  Kontakt: drmolemenspiritualtemple@gmail.com) lub (dr.molemenspiritualtemple@yahoo.com) lub zadzwonić do niego +2347036013351.

  OdpowiedzUsuń
 38. Witam choruję na hasimoto 15 lat zaczęłam zażywać ndt od pażdziernika doszłam do 4 ziaren.Teraz moje wyniki to

  tsh-0,007
  FT3-8,12 norma 3,50-6,50
  FT4-9,14 norma 11,50-22,70
  Mam teraz za dużo ft3 a za mało ft4 proszę o podpowiedź co mam zrobić czy zmniejszyć ndt czy może dodać trochę euthyrox?Bardzo proszę o podpowiedź bo nie wiem co robić.

  OdpowiedzUsuń
 39. Cześć, od roku jestem na euthyrox N25 jako Hashimot'ka, ale bardzo chcę z niego zrezygnować na rzecz czegoś naturalnego, zwłaszcza, że prócz suchej skóry, no i może rzadkich ale regularnych stolców,nie mam charakterystycznych dla tej choroby objawów (56lat/165cm wzrostu/52kg wagi).Aha, jestem wegetarianką, nie jem laktozy, a gluten ograniczyłam do minimum. Żelazo w normie, B12 także, D3 na poziomie 50 (suplementuję się kroplami)
  Wczoraj odebrałam wyniki, ale nie bardzo umiem je zinterpretować. Czy w ogóle coś brać, czy jest ok.Jeśli przejdę na NDT to mam brać też do końca życia ???
  Moje wyniki-
  TSH IIIgeneracja 1.089
  FT3 3.88
  Ft4 19.30
  anty TPO <0.8
  anty TG(ICD-9:0180 <10.00

  OdpowiedzUsuń
 40. Ja tez mam pytanie czy osoby bez tarczycy mogą zamienić euthyrox na NDT ?
  Biorę 75/50mg leku i czuję się źle, ocięzała, nie moge schudnąc
  Chciałabym coś zmienić a lekarze nie chcą słuchać
  Jestem zwolenniczką naturalnych rzeczy
  Proszę o informację co sądzi Pani o przypadkach bez tarczycy ?
  Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 41. sprzedam TR Thyroid NDT, 500 tabletek mail: kasiab88@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 42. genialny post!!! genialny! ukłony na autorki

  OdpowiedzUsuń
 43. Sprzedam NDT. Kontakt koleta93@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 44. Aby wykluczyć niedobór B12 konieczne jest badanie homocysteiny a jeszcze lepiej MMA, to drugie nie jest tanie. Powszechnie wykonywane badanie B12 jest conajmniej mało wymierne. Chroniczny niedobór B12 pojawia się u wielu osób z Hashimoto.

  OdpowiedzUsuń
 45. polecam także NDT, od wielu lat zmagałam sie z depresją, 10 lat żyłam na eutrhyoxie, odkad jestem na NDT (czyli prawie rok) nie mialam ani jednego nawrotu depresji i mam dużo wiecej energii :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dodam, że probowałam WP Thyroid i nic poczułam różnicy po euthyroxie, dopiero gdy zaczęłam brać taką NDT na zamówienie z Niemiec w oliwie, to poczulam różnicę już po tygodniu

   Usuń
 46. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 47. Mam do odsprzedania WP Thyroid sprowadzony z USA w dawce 1 grain (65 mg) opakowanie 30 tabletek a dokładnie 29,5 tabletki. Okazało się że dla mnie lepszy jest Natural Thyroid i mam na zbyciu ten. Jeśli ktoś jest chętny mój e-mail ekostyl91@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 48. Skąd Ty dziewczyno czerpiesz tyle wiedzy ?!
  Serdecznie dziękuję ! :)

  OdpowiedzUsuń
 49. A jak jest z jodem czy przy NDT też suplementujemy?

  OdpowiedzUsuń
 50. Witam.

  Czy ft4 powinno na NDT być niższe od ft3?

  Moje wyniki to :

  TSH 1,29
  ft3 3,2
  ft4 1,18

  Biorę 1 tabletkę (1 grain). Czy są to prawidłowe wyniki?

  OdpowiedzUsuń
 51. Mam sprowadzany z tajlandii Thiroyd 1000 tabletek po 60mg, sprzedaje po 120zl + 20zl pobraniowa.
  Rowniez Thyroid TR (bez laktozy i glutenu), 1000 tabletek po 60mg, 250zl, wlacza koszt wysylki rejestrowanej z tajlandii. Moge tez go wyslac z polski, ale 350zl.

  przekaz znajomym.

  dziekuje
  jan krongboon
  massagewarsaw@gmail.com
  https://www.facebook.com/kurs.tajski
  www.massagethai.info

  OdpowiedzUsuń
 52. Czy świński hormon tarczycy można odstawić po wyrównaniu poziomu hormonów czy raczej skutki odstawienia są takie same jak przy syntetycznych środkach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mozesz tylko probowac zmniejszac stopniowo dawke, reakcja jest indywidualna

   Usuń
 53. Hmm a czy to na pewno jest w 100% bezpieczne?

  OdpowiedzUsuń
 54. Nie wiem co bym zrobił na Twoim miejscu

  OdpowiedzUsuń
 55. Dobrze, że trafiłem na tego bloga

  OdpowiedzUsuń
 56. Jestem pewny, że Twój wpis pomógł wielu osobom!

  OdpowiedzUsuń
 57. Świetny artykuł - dziękuję za tak cenną wiedzę!

  OdpowiedzUsuń
 58. 58 yr old Project Manager Gerianne Doppler, hailing from Fort Saskatchewan enjoys watching movies like Sukiyaki Western Django and Water sports. Took a trip to Redwood National and State Parks and drives a De Dion, Bouton et Trépardoux Dos-à-Dos Steam Runabout "La Marquise". strona

  OdpowiedzUsuń
 59. Czy potrzebujesz pożyczki???? Pożyczki osobiste lub pożyczki biznesowe???? Porozmawiaj ze mną o tym. KONTAKT: Pan Petr Buzek, Zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem::::::petrbuzekloanfirm@gmail.com
  Whatsapp teraz: + 639451256230

  OdpowiedzUsuń

TOP