poniedziałek, 8 grudnia 2014

Masło ghee (klarowane)

Masło ghee jest jednym z moich ulubionych źródeł tłuszczu (obok kokosa). Jest łatwo dostępny (w biedronce, tesco, auchan - chyba  w większości marketów), nadaje się do smażenia, pieczenia, gotowania, jest neutralne w smaku, można go wykorzystać zarówno do do czekoladek np. [takich] lub [takich], a także usmażyć na nim mięso, omlety czy kotlety. Nadaje się dla osób na protokole autoimmunologicznym.

  Dlaczego nie tradycyjne masło?
Tradycyjne masło otrzymywane jest ze śmietany (która powstaje z mleka krowiego lub koziego). Masło zawiera tłuszcz mleczny w różnych proporcjach wraz z białkami mleka i wodą. Tłuszcz mleczny stanowi od 40 do 90%. Tradycyjne masło jest bogate w cholesterol, który jest zupełnie niepotrzebny demonizowany w dzisiejszych czasach, ponieważ wcale nie przyczynia się do chorób serca i zawałów. Tłuszcze nasycone są nam potrzebne! Cholesterol buduje ściany naszych komórek, z których jesteśmy zbudowani! Stanowi ważny budulec hormonów. Więcej o tłuszczach i cholesterolu: [mit o cholesterolu] [tłuszcz - nie tylko kalorie] [tłuszczowa bzdura] [jedz ten cholerny tłuszcz]. Masło jest bogate w witaminy A, D, E i K - witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

Niestety ma swoje wady: krowy są obecnie karmione zbożową paszą, zawierającą pestycydy, a także przyjmują sztuczne hormony, które dostają się do mleka, a następnie do naszego organizmu wraz z mlekiem, jogurtem, kefirem, maślanką, śmietanką, a także masłem, choć w maśle jest ich zdecydowanie najmniej, dlatego nie jest to główny problem, jest nim za to laktoza- większość dorosłych ludzi ma problem z jej trawieniem. W dzieciństwie tracimy laktazę, enzym potrzebny do trawienia laktozy, a nierozłożona laktoza powoduje m.in. wzdęcia. Jedząc nabiał od dziecka jesteśmy już do niego przyzwyczajeni i trudno nam zaobserwować tą reakcję, jednak wystarczy odstawić go na 2-3 tygodnie, następnie ponownie włączyć i sprawdzić reakcję (wzdęcia, bóle brzucha, nudności, problemy z trawieniem- nawet do 48h po zjedzeniu). Jeśli jednak dobrze tolerujemy laktozę i mamy dostęp do naturalnego, świeżego masła stworzonego z prawdziwej śmietany, to możemy spokojnie go używać, ponieważ jest bardzo wartościowe.


podobno jedne z najlepszych maseł dostępnych w polskich marketach

Niestety tradycyjne masło łatwo się przypala i nadaje się tylko do krótkiego smażenia np. jajecznicy, czy jajek sadzonych, które szybko się ścinają. Masło ma niską temperaturę dymienia i po przejściu pewnego progu powstają toksyczne węglowodory aromatyczne bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Jeśli wybieramy masło, to zwracajmy uwagę na skład - powinno zawierać tylko tłuszcz mleczny (min 82%!). Unikajmy jak ognia miksów z tłuszczem roślinnym, a tym bardziej margaryn (nawet te drogie, anty cholesterolowe - chwyt marketingowy, na który nie dajcie się nabrać) - zawierają szkodliwe tłuszcze TRANS. [masło vs margaryna] [1]

Dlaczego wybrałam masło ghee?
Masło klarowane powstaje poprzez podgrzanie tradycyjnego masła i możemy zrobić je w domu ze zwykłej sklepowej kostki. Dzięki wysokiej temperaturze, białka mleka unoszą się na powierzchni tłuszczu i można je bez problemu od niej oddzielić (odcedzić np. łyżką) i wyrzucić. Zostaje nam czysty tłuszcz (ok 99,8%)
[przepis na masło klarowane]

Zalety masła ghee:
-może być spożywane przez osoby z nietolerancją laktozy i kazeiny (choć są wyjątki)
-nie jełczeje, może stać poza lodówką długi okres czasu - podobno nawet 100 lat ;D
-zawiera witaminy A, D, E, K potrzebne m.in. dla zdrowych oczu, kości, zdrowego układu odpornościowego
-zawiera kwas masłowy, który leczy układ pokarmowy, jelita, ma właściwości przeciwwirusowe (zawiera go np. popularny środek na problemy jelitowe, debutir) [badanie pokazujące, że ludzie z problemami trawiennymi nie wytwarzają kwasu masłowego]
-jest łatwostrawnym tłuszczem - krótkie łańcuchy kwasów tłuszczowych są szybko trawione
-obniża poziom cholesterolu LDL
-zawiera CLA (conjugated linoleic acid), sprzężony kwas linolowy, który przyczynia się do zmniejszenia tkanki tłuszczowej
-można smażyć na nim długo bez obawy o toksyczne związki, ma wysoki punkt dymienia (250 stopni), nie przekształca się w wolne rodniki w przeciwieństwie do olei roślinnych takich jak ryżowy, lniany, z jakichkolwiek orzechów, popularny rzepakowy
-zwiększa zdolność zapamiętywania, jest dobre dla mózgu (kwasy tłuszczowe budują komórki nerwowe)
-idealnie nadaje się do sosów, np. zamiast oliwy, do polania gotowanych warzyw, można podsmażyć trochę mąki kokosowej/lnianej/orzechowej i zrobić "zasmażkę"

źródła
[1] [2] [3] 

A w biedronce aktualnie promocja na masło klarowane, za 500g zapłacimy 9,99:1 komentarz

  1. Mieszkam w Irlandii i Kerry gold jest jednym z najlepszych, ponieważ irlandzkie krowy, czy owce są puszczone samopas niemal bez ograniczeń i żywią się tylko trawą, nie paszami jak to w większości krajów bywa. Więc, myślę, że każde masło, bądź też Irlandzkie mięso (wołowina uważana za 2 po Argentyńskiej) będzie lepsze niż z innych krajów. Nie tylko kerry, ale też inne z irlandzkiego mleka, będą dobre.

    OdpowiedzUsuń

TOP