środa, 13 maja 2015

Witamina D3   Czym jest witamina D3?
To prekursorka hormonów steroidowych, rozpuszczalna w tłuszczach. Znana z tego, że wspiera nasz układ kostny, m. in. dlatego, że przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu wapnia i fosforu we krwi.

  Kto jest narażony na niedobór D3?

1. Osoby z chorobami autoimmunologicznymi (np. Hashimoto). Witamina D3 balansuje ramiona naszego układu odpornościowego, a także reguluje wydzielanie insuliny stabilizując poziom cukru we krwi [źródło].

2. Osoby z problemami trawiennymi: zaparciami, biegunkami, wzdęciami, itp, -zespołem jelita drażliwego - źle pracujące jelita słabo przyswajają wszystkie witaminy i minerały.

3. Osoby otyłe. Komórki tłuszczowe "zabierają" witaminę D3.

4. Osoby, które jedzą za mało tłuszczu lub źle go trawią (m. in. przez źle pracującą wątrobę)

  Jakie są objawy niedoboru witaminy D3? 

-depresja
-zmęczenie
-apatia
-skłonność do infekcji
-silny atak autoimmunologiczny
-problemy ze wzrokiem
-choroby układu kostnego

   Dlaczego warto zbadać jej poziom?
Liczne badania wskazują, że w naszej szerokości geograficznej, w okresie jesienno zimowym, ekspozycja na słońce nie wystarcza, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie, stąd pojawiają się liczne niedobory. Co więcej, jesteśmy przekonani, że tłuszcz powoduje tycie, dlatego unikamy wszystkiego co tłuste- tłuste ryby, mięso, masło, śmietana, awokado, kokos, a to właśnie w tłustych pokarmach znajduje się witamina D3 i jest on koniecznie potrzebny do przyswojenia witaminy D3 (jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach).

  Jak zbadać poziom witaminy D3?
Wykonując oznaczenie substancji zwanej 25(OH)D. Zakres norm wynosi 30 - 100 ng/ml, a jej idealny poziom waha się między 60-80 ng/ml.Witamina D3 wytwarzana jest także w naszym organizmie podczas ekspozycji na słońce w okresie letnim (proces fotolizy). Jeśli mamy niedobór konieczna jest suplementacja, ponieważ naturalnymi sposobami (ekspozycja na słońce, tłuste ryby, tran) poziom witaminy D3 podnosi się bardzo powoli. W przypadku niedoboru badanie warto powtarzać co 3 - 6 miesięcy (po uprzednim odstawieniu suplementu na okres 2-3 tygodni, w przeciwnym wypadku badanie będzie przekłamane), a kiedy poziom jest w normie wystarczy raz w roku, mniej więcej w kwietniu, kiedy poziom witaminy D3 jest najniższy.


  Jaki suplement wybrać?
Jak najbardziej naturalny, D3 najlepiej w formie cholekalcyferolu, rozpuszczonego w tłuszczu, np. w oliwie z oliwek (extra virgin) + otoczka kapsułki (żelatyna, gliceryna, woda). Suplement nie powinien zawierać dodatku barwników, aromatów, polepszaczy smaku, cukrów, glutenu, laktozy.

Ja w okresie zimowym przy poziomie witaminy D3 ok 65 ng/ml przyjmowałam vitamin D z Healthy Origins, dla utrzymania poziomu (w okresie letnim rezygnuję z dodatkowej suplementacji):


Niestety w polskich aptekach ciężko dostać konkretne dawki witaminy D3 (w przypadku niedoboru stosuje się dawki ponad 5 000 IU), dlatego polecam poszukać w aptekach i sklepach internetowych takich jak [iherb.com]. Osoby z niedoborem powinny przyjmować suplement cały rok. Osoby po 60 roku życia również powinny przyjmować witaminę D3 profilaktycznie przez cały rok, ponieważ wraz z wiekiem zdolność do syntezy przez skórę maleje.

7 komentarzy

 1. W okresie zimowym u babci na osiedlu za darmo robili badanie z krwi sprawdzające poziom wit D, u babci wynik to 12, u mnie 13 (norma taka jak podajesz) spytałam lekarza o ten wynik to powiedział, że w zimie niedobory ma każdy i jest to normalne, nie ma się czym przejmować i że, jak chcę to mogę brać jakieś suplementy, ale jest to zbędne, a badania były sponsorowane na pewno przez producentów suplementów

  OdpowiedzUsuń
 2. Anito a suplemwntowanie D3 witaminą k2 mk7? Co sądzisz na ten temat :-)? Pozdrawiam,Sylwia

  OdpowiedzUsuń
 3. Anito a suplemwntowanie D3 witaminą k2 mk7? Co sądzisz na ten temat :-)? Pozdrawiam,Sylwia

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej, mam pytanię mam spory niedobór witaminy D, mimo tego że przez miesiac brałam ją w jednostkach 1000, teraz zamówiłam opakowanie 10,000 IU ale na opakowaniu jest napisane, żeby brać tabletkę co 3 dni, mam się do tego zastosować, czy jeśli mam niedobór mogę codziennie?

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyjmowanie witaminy D3 w ilości, którą zapisują lekarze, czyli według polskich norm nie ma sensu. 1000, czy 2000 jednostek niczego nie poprawia. Poziom witaminy D3 zaczyna się zmieniać po przyjmowaniu 10000 lub nawet więcej. Jeżeli mamy poważne niedobory. Dlatego też warto suplementować D3 cały rok, także podawać dzieciom, oczywiście w mniejszej dawce. Zachęcam do poczytania zajrzyj na stronę.

  OdpowiedzUsuń

TOP