niedziela, 29 marca 2020

"Nomlet", czyli omlet paleo AIP - bez jajek


Niestety, ale jajka pomimo swoich wielu pro-zdrowotnych właściwości, są bardzo często głównym alergenem w diecie osób cierpiących na Zespół Jelita Drażliwego czy choroby autoimmunologiczne. Często wystarczy wykluczyć je z diety na pewien okres (min 3 miesiące), wyciszyć układ odpornościowy i zaleczyć jelita (wesprzeć np. maślanem sodu, kolagenem, domowym rosołem na kościach) i z powrotem można włączyć je do diety.
Co zatem w okresie, kiedy należy je wykluczyć w 100%? Jako fanka omletów, postanowiłam stworzyć wersję wegańską, zgodną z protokołem AIP - jeśli chodzi o wersję na słodko, jajka łatwo zastąpić np. bananem, żelatyną czy gotowanym batatem. Tym razem posłużyłam się uniwersalnym kalafiorem oraz skrobią z tapioki, natomiast dzięki dodaniu czarnej soli, kala namak, (a dokładniej zawartości związków siarki takich jak siarczan sodu, siarczek żelaza oraz siarkowodór) możecie poczuć zapach i smak prawdziwych jaj ;)
W ramach 21-dniowego wyzwania -  21 AIP Challenge (serdecznie zapraszam do grupy wsparcia) powstał "nomlet", czyli pomysł na szybkie śniadanie dla zakochanych w omletach, jako uniwersalne śniadanie na każdy dzień ;)

Składniki:
-300g ugotowanego kalafiora
-3 łyżki mąki kokosowej
-2 łyżki mąki (skrobi) z tapioki (można użyć ziemniaczanej, wtedy nie będzie zgodne z AIP)
-2 łyżki oleju kokosowego, smalcu lub tłuszczu kaczego lub gęsiego w stanie płynnym (temp. pokojowa)
-1 łyżka suszonej cebuli lub czosnku
-1/2 łyżeczki soli - najlepiej czarnej, "kala namak" - zawiera siarkę, która imituje smak i zapach jaj ;)
*opcjonalnie: dowolne zioła (zgodne z AIP)
**aby zwiększyć podaż białka, proponuje dodać także trochę kolagenu lub żelatyny
***zamiast ziół, cebuli lub czosnku, możecie dodać cynamon, wanilię, ksylitol i zrobić omlet na słodko, podając np. z domowym dżemem czy owocami np. malinami i śmietanką kokosową ;)

Przygotowanie:
Kalafior dzielimy na mniejsze różyczki i gotujemy w wodzie lub na parze (ok 15 minut, aż do miękkości). Następnie odsączamy nadmiar wody (można przez gazę lub specjalny woreczek wielorazowego użytku, do kupienia na znanym serwisie aukcyjnym). Kalafior blendujemy na gładko, a następnie dodajemy obie mąki, zioła, sól oraz olej lub inny tłuszcz. Ponownie blendujemy i czekamy, aż masa napęcznieje (mąka kokosowa pochłania wodę z kalafiora). Patelnię rozgrzewamy (użyłam żeliwnej) i wykładamy ciasto, formując okrągły placek. Prażymy z obu stron (można przykryć), aż się zarumieni (jeśli ciężko obrócić, można wspomóc się drugą patelnią, przekładając na nią naszego nomleta). Jeśli ciasto wyszło zbyt wodniste i nomlet się rozpada, nie panikujcie - zawsze możecie zrobić mniejsze placki, zamiast jednego omleta ;) Podawać z dobrej jakości wędliną, oliwkami, warzywami, szczypiorkiem - tak, jak zwykły omlet jajeczny. 





2 komentarze

  1. Omlet bez jajek? Szok i niedowierzanie, ale jako że lubię eksperymentować – spróbowałem i to naprawdę bardzo smaczne! Oczywiście wówczas omlecik stracił swój atut (dużo białka), ale... za to wersja bardzo zdrowa. Na pewno jeszcze raz zrobię sobie ten omlet, bo kubki smakowe uradowane.

    OdpowiedzUsuń

TOP